Produkty Lecznicze Weterynaryjne
REKOMENDACJE TERAPEUTYCZNE
- Szczegóły
- Kinga Wojakiewicz
Rekomendacje terapeutyczne dla wybranych jednostek chorobowych trzody chlewnej
Projekt sprawozdania w sprawie wniosku dot. rozporządzenia PE i Rady w sprawie weterynaryjnych produktów leczniczych
- Szczegóły
Uwagi do projektów opinii Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi PE
- Szczegóły
Pismo do Przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi (AGRI) Parlamentu Europejskiego Czesława Siekierskiego z dnia 24 kwietnia 2015 r.i (172.13 kB) stanowiące odpowiedź na e-mail z dnia 22 kwietnia 2015 r., informujący o możliwości składania poprawek do projektów opinii Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi dla Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności w sprawie:
Załącznik do pisma:
Stanowisko KRL-W
- Szczegóły
W imieniu Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej Prezes Jacek Łukaszewicz przy piśmie KILW/0322/01/15 z dnia 19 czerwca 2015 r. przekazał do Posłów do Parlamentu Europejskiego (przedstawicieli RP): członków Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności
z prośbą o uwzględnienie zawartych w powyższym stanowisku tez podczas prac związanych z procedowaniem rozporządzenia w Parlamencie Europejskim.
Stanowisko wraz z korespondencją w tej sprawie z Komisją Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także Komisją Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Parlamentu Europejskiego przy piśmie z dnia 25 czerwca 2015 r., sygn. KILW/0322/01/15 (139.47 kB) zostało przekazane do Posła Ryszarda Czarneckiego - Wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego.
Stanowisko KRL-W
- Szczegóły
Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna podjęła stanowisko z dnia 16 grudnia 2014 r. w sprawie projektu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie produktów leczniczych weterynaryjnych (Druk COM (2014) 558).
załącznik do stanowiska (354.21 kB)
W ocenie Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej zapisy projektu rozporządzenia mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego, gdyż ograniczają możliwość nadzoru nad racjonalnym i celowym stosowaniem produktów leczniczych weterynaryjnych, w szczególności produktów o działaniu przeciwbakteryjnym i stoją w jawnej opozycji do konkluzji Rady z dnia 22 czerwca 2012 r. „Skutki oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe dla sektora medycznego i weterynaryjnego – perspektywa „Jedno zdrowie”.
Zgodnie z załączonym stanowiskiem w imieniu Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej Prezes Jacek Łukaszewicz zwrócił się do:
- Ministra Zdrowia - Bartosza Arłukowicza
- Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Marka Sawickiego
- Głównego Lekarza Weterynarii - Marka Pirsztuka
- Stałego Przedstawiciela Rzeczypospolitej Polskiej przy Unii Europejskiej - Marka Prawdy
- Dyrektora Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach - Krzysztofa Niemczuka
- Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - Grzegorz Cessaka
- Posłów do Parlamentu Europejskiego (przedstawicieli RP): członków Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności
z prośbą o podjęcie działań mających w szczególności na celu usunięcie lub zmianę zapisów projektu rozporządzenia umożliwiających:
- wprowadzenie nowego pojęcia zawodu „detalisty” o nie sprecyzowanych wymogach wykształcenia, zajmującego się, jako dodatkowy pośrednik, obrotem produktami leczniczymi weterynaryjnymi, co skutkować będzie dodatkową marżą handlową i zwiększeniem dla polskiego rolnika ostatecznych kosztów leczenia,
- wprowadzenie nowego pojęcia zawodu „specjalisty ds. zdrowia zwierząt” o nie sprecyzowanych wymogach wykształcenia, które oprócz zawodu lekarza weterynarii, jako jedynego, odpowiednio wykształconego i do tego przygotowanego będzie miał prawo przepisywać i stosować leki weterynaryjne zwierzętom nie zapewniając uprzednio podstawy tej czynności, czyli postawienia trafnej diagnozy,
- handel internetowy produktami leczniczymi weterynaryjnymi,
- kierowanie reklamy produktów leczniczych weterynaryjnych do ogółu społeczeństwa.
Ponadto w ocenie Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej, zgodnie z zapisami przedmiotowego projektu zawartymi w „Ocenie skutków finansowych regulacji” głównym celem rozporządzenia jest zwiększenie dostępności weterynaryjnych produktów leczniczych oraz zwiększenie zysku sektora farmaceutycznego, co w stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa zdrowotnego żywności pochodzenia zwierzęcego, a tym samym dla dobrej marki jej polskiego producenta.