Na prośbę Ojca Jerzego Brusiło Krajowego Duszpasterza Lekarzy Weterynarii w Polsce przekazujemy Państwu jego list i modlitwy związane z powstrzymaniem epidemii koronawirusa. 

list o. J.Brusiło

Modlitwa św. Rocha i św. Serafina przed epidemią koronawirusa 2020

 

Galeria zdjęć znajduje się na stronie internetowej pod adresem::
https://www.vetpol.org.pl/duszpasterstwo-lekarzy-weterynarii#sigProId36d41cc923

 

 

HOMILIA XXIV OGÓLNOPOLSKIEJ PIELGRZYMKI LEKARZY I SŁUŻB WETERYNARYJNYCH NA JASNĄ GÓRĘ – 12 VI 2016

Ewangelia wg św.

Łukasza (11 Niedziela zwykła, Rok C)

„Jeden z faryzeuszów zaprosił Jezusa do siebie na posiłek. Wszedł więc do domu faryzeusza i zajął miejsce za stołem. A oto kobieta, która prowadziła w mieście życie grzeszne, dowiedziawszy się, że jest gościem w domu faryzeusza, przyniosła flakonik alabastrowy olejku, i stanąwszy z tyłu u nóg Jego, płacząc, zaczęła łzami oblewać Jego nogi i włosami swej głowy je wycierać. Potem całowała Jego stopy i namaszczała je olejkiem. Widząc to faryzeusz, który Go zaprosił, mówił sam do siebie: «Gdyby On był prorokiem, wiedziałby, co za jedna i jaka jest ta kobieta, która się Go dotyka, że jest grzesznicą». Na to Jezus rzekł do niego: «Szymonie, mam ci coś powiedzieć». On rzekł: «Powiedz, Nauczycielu! Pewien wierzyciel miał dwóch dłużników. Jeden winien mu był pięćset denarów, a drugi pięćdziesiąt. Gdy nie mieli z czego oddać, darował obydwom. Który więc z nich będzie go bardziej miłował?» Szymon odpowiedział: «Sądzę, że ten, któremu więcej darował». On mu rzekł: «Słusznie osądziłeś». Potem zwrócił się do kobiety i rzekł Szymonowi: «Widzisz tę kobietę? Wszedłem do twego domu, a nie podałeś Mi wody do nóg; ona zaś łzami oblała Mi stopy i swymi włosami je otarła. Nie dałeś Mi pocałunku; a ona, odkąd wszedłem, nie przestaje całować nóg moich. Głowy nie namaściłeś Mi oliwą; ona zaś olejkiem namaściła moje nogi. Dlatego powiadam ci: Odpuszczone są jej liczne grzechy, ponieważ bardzo umiłowała. A ten, komu mało się odpuszcza, mało miłuje». Do niej zaś rzekł: «Twoje grzechy są odpuszczone». Na to współbiesiadnicy zaczęli mówić sami do siebie: «Któż On jest, że nawet grzechy odpuszcza?» On zaś rzekł do kobiety: «Twoja wiara cię ocaliła, idź w pokoju!»” (Łk 7,36-8,3).

ZAPROSZENIE NA OGÓLNOPOLSKIE UROCZYSTOŚCI ODPUSTOWE NASZEGO PATRONA:

ŚW. ROCHA

Okazalej niż w ubiegłych latach wypadła tegoroczna XXIV Pielgrzymka Lekarzy Weterynarii na Jasną Górę. Dziękuję za Waszą obecność i modlitwę. Ale zanim spotkamy się w roku 2017 na Jubileuszowej XXV Pielgrzymce w Częstochowie, zapraszam lekarzy weterynarii, studentów, pracowników, rodziny i sympatyków weterynarii jeszcze w tym roku, w długi sierpniowy weekend, na spotkanie odpustowe z naszym Patronem św. Rochem w MIKSTACIE (10 km. od Ostrzeszowa, woj. wielkopolskie): 15-16 VIII 2016

PROGRAM:

15 VIII 2016 (poniedziałek):

13.00 Msza św. w intencji polskich lekarzy weterynarii za wstawiennictwem patrona – św. Rocha (w sanktuarium św. Rocha na cmentarzu parafialnym)

14.00 obiad w Restauracji „Zielone Wzgórza” (k/. stacji benzynowej, poniżej Wzgórza-kościoła św. Rocha)

15.00 XII sesja popularno-naukowa o św. Rochu i lokalnych tradycjach: SIŁA KULTU – TRADYCJI – WIARY, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mikstacie, ul. Chopina 1

17.00 „Piknik św. Rocha” (kawa, herbata), dla lekarzy, pracowników i rodzin związanych z weterynarią przybyłych na Odpust naszego Patrona, Park Miejski (za plebanią parafii Mikstat)

16 VIII 2015 (wtorek):

9.00 błogosławieństwo zwierząt przy sanktuarium św. Rocha (przy cmentarzu parafialnym)

11.00 Msza św. odpustowa przy sanktuarium, kościele św. Rocha, przewodniczy ks. biskup Łukasz Buzun z Kalisza

Można włączyć się w inne punkty programu odpustowego, szczegóły w zakładce „aktualności”: http://www.parafia-mikstat.pl/swrochm.html.

Jesteśmy obecni w Mikstacie już 12 lat, przybywa z naszego środowiska co roku około 20-30 osób. Już czas, żeby potraktować to miejsce jako nasze całoroczne duchowe sanktuarium, gdzie do naszego Patrona można przyjechać każdego dnia, w ciągu całego roku: odpocząć, przemyśleć swoje sprawy, podjąć ważne decyzje czy pomodlić się i pooddychać naprawdę czystym powietrzem (miasteczko wśród lasów i pól południowej wielkopolski). Ale zanim sobie znajdziemy czas na indywidualną pielgrzymkę, warto zobaczyć i przeżyć niezwykły odpust patronalny i ciekawe zwyczaje związane ze zwierzętami. To miejsce naprawdę wybrał Bóg dla polskiej weterynarii. Warto zakochać się w tym miejscu i pozwolić działać św. Rochowi.

Jeszcze raz zapraszam do Mikstatu 15-16 sierpnia.

Jerzy Brusiło, franciszkanin

duszpasterz lekarzy weterynarii

Zapraszam na spotkanie lekarzy weterynarii, pracowników, rodziny i sympatyków weterynarii na kolejne uroczystości odpustowe naszego Patrona św. Rocha - MIKSTAT (k/. Ostrowa Wielkopolskiego): 15-16 VIII 2015

PROGRAM:

15 VIII 2015 (sobota):

13.00 Msza św. w intencji polskich lekarzy weterynarii za wstawiennictwem patrona – św. Rocha (w sanktuarium św. Rocha na cmentarzu parafialnym);

14.00 spotkanie uczestników, obiad można zamówić w Restauracji „Zielone Wzgórza” (k/. stacji benzynowej, obok Wzgórza-kościoła św. Rocha);

15.00 sesja popularno-naukowa o św. Rochu i lokalnych tradycjach Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mikstacie, ul. Chopina 1.

16 VIII 2015 (niedziela):

9.00 błogosławieństwo zwierząt przy sanktuarium św. Rocha (przy cmentarzu parafialnym)

11.00 Msza św. odpustowa przy sanktuarium, kościele św. Rocha.

Można włączyć się w inne punkty programu odpustowego, szczegóły: www.parafia-mikstat.pl/swrochm.html

o. Jerzy Brusiło

duszpasterz lekarzy weterynarii

Poniższa Droga Krzyżowa (w skróconej wersji) została odprawiona w czasie XXIII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Lekarzy Weterynarii do Częstochowy, 14 VI 2015 r. na Wałach Jasnogórskich. Pełny tekst nabożeństwa jest autorstwa o. Andrzeja Prugara OFMConv

UZDROWIENI KRWIĄ JEZUSA –
Droga krzyżowa z męczennikami: o. Michałem Tomaszkiem OFMConv i o. Zbigniewem Strzałkowskim OFMConv

Wstęp

Św. Piotr napisał w swoim liście: „To się Bogu podoba, jeżeli dobrze czynicie, a przetrzymacie cierpienia. Do tego bowiem jesteście powołani. Chrystus przecież również cierpiał za was i zostawił wam wzór, abyście szli za Nim Jego śladami. On grzechu nie popełnił, a w Jego ustach nie było podstępu. On, gdy Mu złorzeczono, nie złorzeczył, gdy cierpiał, nie groził, ale oddawał się Temu, który sądzi sprawiedliwie. On sam, w swoim ciele poniósł nasze grzechy na drzewo, abyśmy przestali być uczestnikami grzechów, a żyli dla sprawiedliwości - Krwią Jego ran zostaliście uzdrowieni. Błądziliście bowiem jak owce, ale teraz nawróciliście się do Pasterza i Stróża dusz waszych” (1 P 2, 20-25).

Cierpienie można i trzeba przetrzymać dzięki Jezusowi, który jako pierwszy przeszedł drogę krzyża. Każdy z nas przechodzi drogę cierpienia, ale w jaki sposób? Wkładając swoje stopy w Jego ślady jak Matka Jezusa, czy umiłowany uczeń, jak święty, jak męczennicy? A może, jako stroniący od stóp Chrystusowych, obserwatorzy, jako zbuntowani wobec swego krzyża? A może jako oprawcy? Ileż może być postaw w tym samym pochodzie za Ukrzyżowanym?

Męczennicy – o. Michał Tomaszek i o. Zbigniew Strzałkowski – naśladując swojego Zbawiciela, przetrzymali cierpienia. Zachowanie misjonarzy, szczególnie w ostatnich godzinach życia ich kroki, słowa, upodobniły ich w niezwykły sposób do Jezusa na drodze krzyżowej. Nie złorzeczyli, choć im złorzeczono, choć cierpieli nie grozili, ale oddawali się Bogu, dźwigając cierpienie, ból, niesprawiedliwość, grzechy bliskich i dalekich od Boga. Nie zbłądzili przyjmując taką właśnie drogę, nie przepadła ich ofiara, ponieważ Dobry Pasterz i Stróż ich dusz poprowadził ich królewską drogą do chwały: do nieba i do uznania ich ofiary przez Kościół jako męczeństwo - udział w świętości Króla Męczenników Jezusa Chrystusa.

Prośmy Ducha Świętego, aby Krew Zbawiciela, która uzdrawia każdego, stającego z wiarą przed Nim, spływała na nas obficie podczas tego nabożeństwa drogi krzyżowej. Niech wstawiennictwo naszych męczenników, prawdziwych braci św. Franciszka, obudzi nas i nawróci do radykalnej odpowiedzi wobec woli Bożej w naszym życiowym powołaniu.

Podobieństwo poszczególnych stacji drogi krzyżowej Jezusa do ostatnich kroków o. Zbigniewa i Michała pochodzi z wypowiedzi bp. Luisa Bambarena, który w dniach ich posługi i męczeństwa kierował diecezją Chimbote na terenie której pracowali i oddali życie. Wydarzenia z życia misjonarzy zostały zaczerpnięte z książki o. Wiesława Bara OFMConv, Dialogi z Męczennikami, Kraków 2006 oraz broszury autorstwa o. Jarosława Wysoczańskiego OFMConv, Kochać, aż do ofiary z życia, wydanej przez Kurię Prowincjalną Zakonu Braci Mniejszych Konwentulanych w Krakowie.

Kwiecień 2020
P W Ś C Pt S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Znajdź nas

facebook

Google Plus