ZAPROSZENIE DO ŚW. ROCHA W MIKSTACIE: 15-16 VIII 2020

 

Od kilkunastu lat patronem lekarzy weterynarii jest św. Roch z Montpellier i sanktuarium w Mikstacie k/Ostrzeszowa, w którym nasz Patron w szczególny sposób wyprasza opiekę Bożą dla polskiej weterynarii, doświadczamy wsparcia i pomocy w wielu sprawach i problemach codziennego życia pojedynczych osób, grup lekarzy i pracowników weterynarii. Wiosną bieżącego roku św. Roch okazał siłę swego wstawiennictwa u Boga, gdy chronił i nadal chroni nasze środowisko zawodowe przed epidemią COVID-19, bo przecież od wieków jest patronem broniącym od chorób zakaźnych ludzi i zwierząt. Krótka modlitwa, którą z wiarą można odmawiać codziennie (do ściągnięcia ze strony internetowej Duszpasterstwa Lekarzy Weterynarii przy Krajowej Izbie Lek-Wet https://vetpol.org.pl/duszpasterstwo-lekarzy-weterynarii) jest wielką pomocą przed zakażeniem i w walce ze skutkami epidemii.
Od wieków w połowie sierpnia w Mikstacie – mieście św. Rocha, odbywają się uroczystości odpustowe ku czci Świętego, w których od kilkunastu lat biorą udział lekarze i pracownicy weterynarii z rodzinami ale w tym roku także i to miejsce jest naznaczone epidemią koronawirusa, kwarantanną niektórych osób, zarażeniami u pracowników zakładu drobiarskiego AMI w Mikstacie. Chociaż z ograniczeniami wynikającymi z bezpieczeństwa, w skromniejszej formie, w najbliższą sobotę i niedzielę (15-16 VIII 2020) warto jednak przyjechać do Mikstatu, podziękować Bogu za wstawiennictwem św. Rocha i prosić o dalszą opiekę, ustanie epidemii, o błogosławieństwo Boże w pracy i życiu zawodowym.
Nawet jeśli w Mikstacie pojawił się koronawirus, nie znaczy to, że św. Roch nie wstawia się za nami u Boga, może nawet działa cuda a my o tym nie wiemy... To także troska Rocha nad zwierzętami i pomoc przed chorobami zakaźnymi zwierząt. Opieka świętych i działanie Boże nie oznacza żeby nie chorować i nie umierać w ogóle, ale stawia nam zadanie - jak żyć, jak wierzyć, jaką mieć nadzieję, jak chronić siebie i innych? Może właśnie w sytuacji niepewnej przyszłości, zagrożeń i wyzwań, warto zaufać Bogu i przyjechać do Mikstatu, to w tym roku weekend, może urlop czy okazja do świadectwa wiary.

 

Plan tegorocznych uroczystości oraz spotkań służb weterynaryjnych w czasie odpustu przedstawia się następująco:
Sobota, 15 VIII 2020 (uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej)
Msza św. w intencji lekarzy weterynarii przy Sanktuarium św. Rocha na cmentarzu parafialnym o godz. 13.00 (Msza św. polowa, na otwartej przestrzeni – bezpieczniej).
Spotkanie przy obiedzie w „Domu Chleba” w Komorowie, godz. 15.00 (możliwie, ze względów bezpieczeństwa na otwartej przestrzeni).
Niedziela, 16 VIII 2020 (Odpust św. Rocha)
Msza św. w intencji rolników i hodowców – godz. 8.00 (przy Sanktuarium św. Rocha, na wolnej przestrzeni).

 

Gdyby, ktoś planował nocleg z 15/16 VIII, są wolne pokoje w Ośrodku Caritas w Przedborowie, kilka kilometrów od Mikstatu, w otoczeniu lasu (bezpiecznie). Rezerwacji można dokonać u Pani Weroniki (zarządzającej Ośrodkiem) tel. 799-939-731. Można powołać się na duszpasterstwo lekarzy weterynarii (o. Jerzy).

 

Bardzo gorąco zapraszam w najbliższą sobotę i niedzielę, z zachowaniem środków ostrożności (maseczki przez cały czas), św. Roch jest gwarancją bezpieczeństwa i naszym możnym Patronem u Boga. Dajmy przykład naszej wiary.

 

o. Jerzy Brusiło
duszpasterz lekarzy weterynarii

Zachęcamy do zapoznania się z liturgią słowa Mszy Św. XXVIII pielgrzymki lekarzy i służb weterynaryjnych na Jasną Górę oraz tekstem Konferencji pt. "Bierzmowanie - dojrzałość i misja Ducha Św.", a także rozważaniami Drogi Krzyżowej.

 

Liturgia słowa

Konferencja

Droga Krzyżowa

XXVIII OGÓLNOPOLSKA PIELGRZYMKA LEKARZY I SŁUŻB WETERYNARYJNYCH NA JASNĄ GÓRĘ

W dniu 14 czerwca br. (jak co roku w drugą niedzielę czerwca) odbyła się doroczna 28. Pielgrzymka weterynaryjna do Częstochowy. Było to niezwykłe spotkanie bo w niewielkiej grupie uczestników i w warunkach ograniczeń spowodowanych pandemią Covid-19. Nowością wynikającą z tych ograniczeń była możliwość uczestniczenia w Pielgrzymce za pośrednictwem telewizji, ponieważ Msza św. o godz. 11.00 była transmitowana przez TVP1. W tej Mszy św. wzięli udział Wojewódzcy Lekarze Weterynarii na czele z Głównym Lekarzem Weterynarii P. dr. Bogdanem Konopką z zastępcami i Prezesi Okręgowych Izb Lekarskich z P. Prezesem dr. Jackiem Łukaszewiczem. W tym niezwykłym, trudnym roku zaprosiliśmy także na Pielgrzymkę Pana Prezydenta Andrzeja Dudę (który nie mógł przyjechać do Częstochowy i przesłał do Pielgrzymów okolicznościowy list) oraz obecnych na Pielgrzymce Pana Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pana Jana Krzysztofa Ardanowskiego i Pana Szymona Giżyńskiego Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Po Mszy św. w kaplicy św. Józefa odbyła się – jak zwykle na naszych jasnogórskich spotkaniach – konferencja, której tematem był w tym roku sakrament bierzmowania, a następnie około godziny 13.00 udaliśmy się na Wały Jasnogórskie na Drogę Krzyżową. Było wiele okazji do modlitwy i refleksji o nietypowym czasie, jaki wraz z wszystkimi ludźmi, dane nam było przeżyć w tym roku. Nie było nas wielu na Jasnej Górze ale dobrze, że wyjątkowo licznie polską weterynarię reprezentowały władze państwowe i samorządowe. W trudnych wyzwaniach czasu i pracy nasi reprezentanci na Jasnej Górze modlili się za nieobecnych, z których wielu łączyło się z Pielgrzymką duchowo. Tekst homilii, konferencji i rozważań Drogi Krzyżowej znajduje się na naszej stronie Duszpasterstwa Lekarzy Weterynarii https://www.vetpol.org.pl/duszpasterstwo-lekarzy-weterynarii

Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom Pielgrzymki i tym obecnym na Jasnej Górze i łączących się z nami za pośrednictwem telewizji czy w sposób duchowy, w zjednoczeniu i modlitwie w niezwykłych okolicznościach ograniczeń epidemiologicznych. Dziękuję Panu Prezydentowi Andrzejowi Dudzie za list, który został skierowany do Pielgrzymki ale i do całej polskiej weterynarii (dostępny w naszych mediach), Panom Ministrom, Inspektorom Wojewódzkim i Prezesom Izb Lekarsko-Weterynaryjnym za wyjątkowo liczny udział w dziękczynieniu i zawierzeniu lekarzy i pracowników weterynarii Matce Bożej na Jasnej Górze. Mam nadzieję, że spotkamy się już bez epidemii w liczniejszym gronie w przyszłym roku – 13 czerwca 2021 roku, ufając także wstawiennictwu naszego patrona św. Rocha (patrona także od epidemii ludzi i zwierząt).

Możemy się jeszcze spotkać w tym roku na dorocznych obchodach ku czci św. Rocha w Mikstacie k/Ostrzeszowa. Gromadzimy się tam też w sierpniu, aby podziękować Bogu za mijający rok i prosić o błogosławieństwo Boże za przyczyną naszego Patrona. Jak co roku w Mikstacie Msza św. za lekarzy i służby weterynaryjne w kościele św. Rocha 15 sierpnia 2020 (sobota) o godz. 13.00. Późniejsze uroczystości popołudniowe uroczystości Matki Bożej Wniebowziętej aż do 16 sierpnia (niedziela) – dzień odpustu św. Rocha wg programu na stronach internetowych parafii Mikstat. Zainteresowanych uroczystościami, dłuższym pobytem, noclegiem w dniach odpustu proszę o kontakt i zgłoszenia: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Do zobaczenia u św. Rocha w Mikstacie!

Niech Was błogosławi, strzeże i prowadzi Bóg wszechmogący Ojciec i Syn i Duch Święty.

 

Jerzy Brusiło OFMConv

duszpasterz lekarzy weterynarii

Przedstawiamy informację o. Jerzy Brusiło na temat XXVIII Pielgrzymki na Jasną Górę która przypada w niedzielę 14 czerwca 2020 r. Krajowy Duszpasterz Lekarzy Weterynarii informuje, że aktualnie nie ma warunków na przeprowadzenie tradycyjnego zjazdu Pielgrzymów do Częstochowy. Szczegóły w poniższej informacji. 

 pismo 

Na prośbę Ojca Jerzego Brusiło Krajowego Duszpasterza Lekarzy Weterynarii w Polsce przekazujemy Państwu jego list i modlitwy związane z powstrzymaniem epidemii koronawirusa. 

list o. J.Brusiło

Modlitwa św. Rocha i św. Serafina przed epidemią koronawirusa 2020

 

Galeria zdjęć znajduje się na stronie internetowej pod adresem::
https://www.vetpol.org.pl/duszpasterstwo-lekarzy-weterynarii#sigProId36d41cc923

 

 

Wrzesień 2020
P W Ś C Pt S N
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Znajdź nas

facebook

Google Plus